piątek, 29 maja 2015

Klasyka w nowym wydaniu     

       Ponadczasowa opowieść o dążeniu do władzy za wszelką cenę, chciwości łamiącej ludzi i wszechobecnej korupcji, doczekała się właśnie nowego, wspaniałego wydania.
            Warszawskie wydawnictwo MG, specjalizujące się w wydawaniu klasyki, zasłużyło na pochwałę za konsekwentne i mądre wznowienia arcydzieł polskich i światowych. Książki MG utrzymane w charakterystycznej szacie graficznej, wyróżniają się znacząco na rynku księgarskim, zalanym tandetnymi broszurkami szczycącymi się „opracowaniami”  lektur szkolnych. Na tym tle, starannie wydane, opatrzone drobiazgową redakcją i dopracowaną korektą, pozycje MG błyszczą, jak kamień szlachetny.
            Do grona pisarzy wydawanych na nowo dołączył Bolesław Prus, niedawno do księgarń trafiła „Lalka”, a teraz „Faraon”. Historia Ramzesa  XIII doskonale znana jest choćby z filmu Jerzego Kawalerowicza. Gorąco jednak zachęcam do sięgnięcia po książkę  Prusa, by móc docenić doskonałość prozy, tak uniwersalnej i dającej się odczytać na wiele sposobów.
            Młody faraon walczący z kapłanami, to historia jak najbardziej współczesna. Pod kostiumem starożytności kryje się opowieść o niemożności wyrwania się z układów pętających nawet największych, słabości wobec wszechobecnej korupcji i porządku pilnowanego przez wiernych jego wyznawców. Faraon, istota zdawałoby się boska, jest tylko marionetką w rękach kapłanów, przekonanych o swoich racjach i gotowych dla nich zabijać. Uwikłany w historię, nawet tak charyzmatyczny i postępowy człowiek, jak bohater Prusa nie jest w stanie zwalczyć starego porządku. Machinacje polityczne sprawiają, że wystąpienie przeciw kapłanom skazane jest na porażkę. Władza w rękach młodego Ramzesa XIII jest tylko ułudą, wszelkie jego poczynania są bagatelizowane, niszczone w zarodku lub wyśmiewane.
            Powieść Prusa, to nie tylko doskonała powieść polityczna, ale także pierwszorzędnie nakreślona opowieść w której miłość, historia i ekonomia splatają się w jedną, spójną całość. Wplatane w narrację autentyczne teksty starożytne dowodzą starannego badania źródeł, przez co Egipt kreślony piórem XIX-wiecznego pisarza porusza drobiazgowymi opisami i wiernością historyczną.
            „Faraon” jest wciągającą i gorzką opowieść o trwałym przesłaniu w niezwykle kunsztownej oprawie,  prawdziwą  literacką ucztą.

Recenzja dla portalu: dlaLejdis.pl

2 komentarze:

  1. Fascynująco "czytalna" książka. Wielki pech polskiej literatury, że autor nie napisał tego po angielsku. Fejm murowany a i Oskar za ekranizację byłby pewny.

    OdpowiedzUsuń