wtorek, 8 marca 2016

Droga do nowego "ja"

Historii o kobietach porzucających dotychczasowe życie i przeprowadzających się na wieś, by tam znaleźć sens swojej egzystencji, było już w literaturze i filmie mnóstwo. Na szczęście Joanna M. Chmielewska nie częstuje nas sztampowymi i łzawymi opowieściami o szukaniu siebie, tylko pokazuje jak jedna decyzja może zmienić wszystko, stając się początkiem niezwykłej drogi.
            Autorka żyjąca dotychczasowo w kieracie pracy nauczyciela, postanawia pewnego dnia posłuchać męża, którego marzeniem jest dom na odludziu i prowadzenie własnego hotelu. Okazja wkrótce się pojawia i pewnego dnia troje ludzi pojawia się w Szklarskiej Porębie, by tam zacząć budować swoje życie na nowo.
            Książka Chmielewskiej nie różniłaby się zbytnio od wielu innych opowieści
o zmaganiach z miejscowymi, niekończącymi się remontami i brakiem gotówki, gdyby nie była jednocześnie historią  budzącej się do życia pisarki. Niezmiernie ważny jest także wątek pojawiającego się silnego uczucia do Szklarskiej Poręby i jej mieszkańców, tropienia historii tego miejsca, powolnego wtapiania się w krajobraz.
            Porzucenie wielkiego miasta i mieszkania w bloku zapoczątkowało prawdziwą rewolucję, stając się przyczynkiem nie tylko do zmiany miejsca zamieszkania, ale także do odnalezienia w sobie głęboko i dawno ukrytego talentu pisarskiego. Wykańczanie kolejnych pokoi dla turystów splata się w tej opowieści z cyzelowaniem kolejnych stron powieści, odkrywaniem samej siebie, jako autorki, kobiety piszącej.
            „Pod Wędrownym Aniołem” jest książką pełną anegdotek i zabawnych historyjek,
 z których opowieści o Targach Książki należą do moich ulubionych. Zaraźliwy optymizm autorki i jej niesłabnący entuzjazm biją z każdej strony, nawet w trakcie opowieści o problemach i kłopotliwych zmaganiach z remontem, czy też sprzedażą mieszkania.
            Opowieść o poszukiwaniu własnej drogi, to także piękny hołd oddany Szklarskiej Porębie, jako miejscu od dawna inspirującemu artystów.  Chmielewska przybliża biografie ludzi zamieszkujących to miejsce i mających realny wpływ na jego dorobek artystyczny, kulturę, a nawet wygląd. Zwiedzając miejsca o których nie wspominają przewodniki, autorka natrafia na niesamowite historie, stając się prawdziwą ambasadorką Szklarskiej Poręby. 


Recenzja dla portalu: dlaLejdis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz