środa, 3 kwietnia 2013

Mistrz grozy zaprasza na seans.            „Psychoza”, to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych filmów w historii kina. Na jego temat stworzono niezliczoną ilość opracowań, prac naukowych, książek; odbyło się niejedno sympozjum naukowe, na którym skrupulatnie omawiano niemalże każde ujęcie. „Nieznana historia Psychozy” na tym tle wyróżnia się pieczołowitością w rekonstruowaniu procesu powstawania tego kultowego dzieła, ale także tym, że zawiera unikatowe wywiady i niepublikowane dotąd zapiski reżysera.
Historia książki Rebello zaczęła się od napisania jednego artykułu prasowego, by z czasem ewoluować w opracowanie wydane w roku 1990, opracowanie przez wielu traktowane jako kanoniczne.  Rebello rekonstruuje historię powstawania filmu od momentu, gdy Robert Bloch postanowił napisać swoją „przerażająco skuteczną” powieść o psychopatycznym mordercy, mającym problemy z mamusią. Odrzucona przez studio Paramount powieść przypadła za to do gustu Hitchcockowi, który podjął się jej sfilmowania niemalże na własny koszt.

Rebello skrupulatnie odtwarza cały proces powstawania filmu: kompletowanie zespołu, walkę z cenzurą, starania o budżet. Znalazło się miejsce na szczegółowe omówienie obsady, scenografii, kostiumów, muzyki, a także oryginalnej kampanii promocyjnej. Krok po kroku pokazana jest cała magia, jakiej używał reżyser: rekonstrukcja obejmuje także kręcenie poszczególnych sekwencji, w tym kultowego zabójstwa pod prysznicem. Autor zabiera nas w podróż w czasie do Hollywood lat 60’, przy okazji oddając głos ludziom biorącym udział przy produkcji. W ostatnim rozdziale : „Echa sławy i jej następstwa”, wracamy z kolei do współczesności, gdzie Rebello pokazuje, jak niezwykłym i przełomowym dziełem była „Psychoza” .Wskazuje  nie tylko jego znacznie dla historii kina, ale także różnorodne sposoby odbioru na przestrzeni lat, a także  wylicza dzieła inspirowane „Psychozą” .

Nie każdemu może przypaść do gustu niezwykle emocjonalny stosunek, jaki ma autor, do przedmiotu swojego opisu: każda strona, to niemalże pean pochwalny na cześć brytyjskiego reżysera; ale powiedzmy sobie szczerze- to książka przeznaczona dla wielbicieli mistrza grozy i jego niezapomnianych filmów. Uwielbienie jest tutaj zatem, jak najbardziej na miejscu.
Jak napisał Patrick McGillian w obszernej biografii Hitchcocka: „Strach, realizm wymieszany z fantazją, moc rozumowania i dyscyplina uporządkowanego myślenia- to kamienie milowe jego sztuki.”  Dzięki wnikliwej książce Rebello jesteśmy w stanie wyłapać te wszystkie aspekty w jednym z najbardziej znaczących dzieł reżysera.

Recenzja napisana dla portalu dlaLejdis.pl

2 komentarze:

  1. Książki nie czytałam, ale oglądałam film i zrobił na mnie duże wrażenie. Sama historia powstania "Psychozy" jest interesująca. Dodam tylko, że dla mnie gra Hopkinsa to mistrzostwo:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zatem trzeba będzie zobaczyć i film:)

      Usuń